Bagdad, Amman, 30 czerwca 2016 r. – 3,6 mln dzieci w Iraku (czyli 1 na 5 w tym kraju) jest narażonych na utratę zdrowia, życia, przemoc seksualną, porwanie i przymusowe wcielenie do grup zbrojnych. Według UNICEF liczba ta wzrosła o 1,3 mln w ciągu zaledwie 18 miesięcy.
Obecnie 4,7 mln dzieci w Iraku wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej. To 1/3 wszystkich irackich dzieci.
Dzieci w Iraku znajdują się na linii ognia i są nieustannie celem ataków, powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Iraku. Apelujemy do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie praw dzieci. Musimy dać dzieciom wsparcie, jakiego potrzebują.
Raport UNICEF „A Heavy Price for Children” przedstawia skalę i złożoność kryzysu humanitarnego, który od niemal czterech dekad dotyka ten kraj. Sytuacja dzieci w Iraku pogarsza się z dnia na dzień. W ciągu ostatniego 2,5 roku 1496 dzieci zostało porwanych. To oznacza, że w każdym miesiącu uprowadzano 50 dzieci. Wiele z nich zmuszano do walki lub wykorzystano seksualnie.
Porywanie dzieci z ich domów, szkół i ulic jest przerażające, powiedział Hawkins. Te dzieci są zabierane ze swoich rodzin i nieludzko wykorzystywane.
Od 2014 r. niemal 10% dzieci w Iraku (czyli ponad 1,5 mln) musiało opuścić swoje domy z powodu rosnącej przemocy. Niektóre z nich musiały to robić wiele razy. Z powodu konfliktu niemal 1 na 5 szkół nie funkcjonuje, a 3,5 mln dzieci w wieku szkolnym znajduje się poza systemem edukacji.
UNICEF apeluje o podjęcie natychmiastowych działań w celu ochrony praw dzieci w Iraku:
- Należy zakończyć zabijanie, okaleczanie, porywanie, torturowanie i przetrzymywanie dzieci, a także ich przymusowe rekrutowanie do sił zbrojnych i wykorzystywanie seksualne. Należy zakończyć ataki na szkoły, placówki medyczne i ich personel.
- Należy zapewnić nieograniczony i bezwarunkowy dostęp organizacji humanitarnych do wszystkich dzieci, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują (również na terenach niekontrolowanych przez rząd).
- Należy zwiększyć dostęp do edukacji oraz wyposażyć nauczycieli i uczniów w materiały edukacyjne. Te dzieci w kolejnych latach odbudują Irak i będą decydować o jego przyszłości.
- Należy zapewnić dzieciom wsparcie psychologiczne.
- Należy zwiększyć finansowanie pomocy dla Iraku. Środki szybko się kończą, co prowadzi do ograniczenia dostarczania pomocy ratującej życie.
Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/pomoc
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/irak-36-mln-dzieci-jest-narazonych-na-przemoc